0

شاید بتوان آرایش‌الکترونی را پایه حل بسیاری از سوالات شیمی کنکور دانست. رسم و یادگیری آرایش‌الکترونی کار پیچیده‌ای نیست اما نیاز به مهارت زیادی دارد. این مهارت با دانستن نکات کلیدی این مبحث و تکرار و تمرین به‌دست می‌آید. نکات کلیدی لازم برای حل‌سوالات در این بخش از شیمی کنکور را می‌توان با حل تست‌های کنکور و درک کامل این مبحث ‌به‌دست آورد. ما در این مقاله به این نکات کلیدی که به شما در حل سوالات مبحث آرایش‌الکترونی در شیمی کنکور کمک بزرگی خواهد کرد می‌پردازیم.

استفاده اصولی از اصل آفبا

در ابتدا باید با اصل آفبا و ترتیب رسم آرایش‌الکترونی آشنایی داشته باشیم. برای به‌خاطر سپردن اصل آفبا و ترتیب پر شدن زیرلایه روش آسان‌تری وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به مقاله رسم سریع و حرفه‌ی آرایش الکترونی با آن آشنا شوید.

قاعده آفبا در شیمی کنکور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بعد از درک و به‌خاطر سپردن ترتیب و اصول پر شدن زیرلایه‌ها، بهتر است هنگام حل سوالات مربوط به آرایش‌الکترونی در شیمی کنکور ترتیب زیر لایه‌ها را به‌سرعت به خاطر بیاوریم و برای خود رسم کنیم. حالا با کمی دقت و نگاهی به ترتیب پر شدن زیرلایه‌ها به‌راحتی می‌توانیم تست‌ها را حل کنیم.

9نکته سرنوشت‌ساز

1)به الکترون‌های موجود در لایه آخر هر اتم، الکترون‌های ظرفیتی گفته می‌شود. اینکه این الکترون‌ها در لایه آخر قرار دارند لزوما دلیل بر این نیست که همه آن‌ها در واکنش شرکت می‌کنند.

2)انرژی هر زیرلایه به مجموع عدد کوانتمی‌اصلی و عدد کوانتمی‌اوربیتالی آن بستگی دارد. به بیان دیگر، انرژی زیرلایه=n+l است. همچنین ترتیب پرشدن زیرلایه ها به انرژی آن‌ها بستگی دارد. هرچه n+l یک زیرلایه کوچک‌تر باشد، آن زیرلایه زودتر پر می‌شود. اگر در شرایطی n+l برای دو زیرلایه یکسان شد، اولویت پر شدن با آن زیرلایه‌ای است که n کوچک‌تری دارد.

3)بزرگی عدد کوانتمی‌اصلی با میزان انرژی رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه  n بزرگ‌تر باشد، انرژی بیشتر است.

4)رابطه انرژی با میزان پایداری رابطه‌ای معکوس است و هرچه انرژی کمتر باشد، پایداری بیشتر می‌شود و بلعکس.

5)از آن‌جایی که آرایش‌الکترونی عناصر گروه 1و2 جدول دوره‌ای به زیرلایه s ختم می‌شود به آن عناصر، عناصر دسته s گفته می‌شود. هلیم نیز به‌خاطر عدد اتمی و آرایش‌الکترونی خود، علاوه بر عناصر گروه 1و2 در گروه عناصرهای دسته s قرار می‌گیرد.

6)شماره تناوبی که اتم در آن قرار دارد، با تعداد لایه‌های اشغال شده در آن اتم برابر است.

7)تمام عناصر موجود در تناوب چهارم در آرایش‌الکترونی خود دارای چهار لایه الکترونی هستند.

8)در تناوب اول جدول ‌دوره‌ای 2 عنصر، در تناوب دوم و سوم هریک 8 عنصر و در تناوب چهارم در مجموع 18 عنصر وجود دارد.

9)برای رسم آرایش‌الکترونی بهتر است ابتدا با توجه به عدد اتمی بفهمیم که آن عنصر واسطه است یا خیر. سپس اگر عنصر ما از عناصر واسطه نبود، برای رسم آرایش‌الکترونی آن به صورت فشرده از گازهای نجیب استفاده کنیم.

می‌توانید برای درک بهتر این موضوع مقاله حرفه‌ای شدن در آرایش‌الکترونی با 5 گام را مطالعه کنید.

pdf این مقاله را می توانید با کلیک روی لینک زیر دانلود کنید.

حل_کردن_حرفه‌ای_تست‌های_آرایش_الکترونی_با_9نکته

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *